Sercan Bayıklı

4 Cihaz – 8 Anten RF Seçici


4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Hakkında

RF (radyo frekansı) haberleşmesinde farklı bantlara göre farklı antenler kullanılır. Tek bir cihazın birden farklı türden antene ihtiyacı olabilir, RF haberleşmesi ile ilgilenen kişiler tek bir cihazla birçok farklı frekansta çalışma yapabildikleri için çalışmış oldukları frekansa uygun antene ihtiyaç duyarlar.

RF haberleşmesinde güç (watt) uzak mesafe görüşmeleri için çok önemlidir. Bu sebeple aradaki kaybı önlemek amacıyla cihaz ve anten arasındaki bağlantı için özdirenci düşük, kaliteli kablolar (gümüş veya gümüş ve bakır alaşımlı kablolar) kullanılır.

Kablo maliyetini minimuma indirmek ve kullanımı kolaylaştırmak için 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi ürettim. Cihaza isminden de anlaşıldığı gibi 4 cihaz ve 8 anten bağlanabiliyor. Cihazın temel görevi tek bir cihazla birden çok anten kullanmak isteyenlerin ihtiyacını otomatik olarak karşılamak ve antenlerle cihaz arasına çekilecek olan birden çok kabloyu devreden çıkarıp kablo maliyetini minimuma indirmektir.

 

4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Nasıl Çalışır?

İlgili cihaz ve anten bağlantılarının yapılmasının ardından kendi bilgisayar programı üzerinden cihaz isimleri ve anten isimleri cihaza yüklenir. Cihazın açılmasının ardından dokunmatik ekrana görüntü gelir ve kullanıcıyı karşılayan ana menü üzerinden "Seçim Yap" sayfasına kullanıcı yönlendirilir. Kullanılmak istenilen cihaz ve anten seçimi yapılır. Seçimin kullanıcı tarafından onaylanmasının ardından cihaz kontaklamayı gerçekleştirir.

Geçiş Nasıl Sağlanır?

Cihaz ve anten arasındaki geçiş yüksek yüklerde (1-5 kw) olabileceği için tam performansı sağlamak, kayıpların ve RF atlamalarının önüne geçmek amacıyla 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi klasik yöntemlerin (röle, transistör vb.) dışında kontaklama yapacak şekilde ürettim. Ürünün çalışma şekli değerlendirilirken cihaz üzerinden geçen yükün elektrik değil RF akımı olduğu unutulmamalıdır.

Kinetik Küreler

Kinetik Küreler Nedir?

Kinetik Küreler uçlarına bağlı objelerin motorlar vasıtasıyla belirli bir koreografi oluşturacak şekilde hareket etmesiyle oluşturulan ve özel bir yazılım vasıtasıyla kontrol edilen bir sistemdir.

Bu yazımda yukarıdaki videoyu izlemem ve etkilenmem sonucu başlayan Kinetik Küreler çalışmalarımın nasıl şekillendiğini anlatacağım.

Kinetik Küreleri yapma amaçlarımdan bir tanesi rakip firmalardan çok daha ucuza üretmek ve satışını yapmaktı. Bunu da çalışmalarım sonucunda başardım ve yurt dışında bulunan firmalardan yaklaşık 10 kat daha ucuza üretip satışını yapmaya hazır hale getirdim. Nasıl sorusunun cevabı ise fiyatta çok önemli bir rolü olan motor seçimiydi.

2016 yılında başladığım Kinetik Kürelerin ilk tasarımında  yaptığım kart ve mikroişlemciler (PIC16F877A) bir hayli büyüktü. Tek kart üzerinden 30 adet motoru bilgisayar programıyla sorunsuz kontrol edebiliyordum. Ne yazık ki uygulaması, tüm motorlardan ayrı ayrı kontrol kartına kablo çekilmesi gerekiği için karmaşık ve zordu.

Bilgisayar yazılımına gelecek olursak; döngüler konusundaki bilgi eksikliğim nedeniyle sayfa başına yaklaşık 1000 satır kod yazmıştım ve maksimum 15 adet farklı animasyon oluşturabiliyordum. 15 adet farklı animasyon demek 2016 yılında benim için 15 farklı sayfa demekti. Animasyon oynatma sayfası hariç diğerleri 1. sayfanın klonuydu ve makro kullanmama rağmen sayfaları oluşturmam günlerimi almıştı. Aşağıda karışıklığı ve sistemi anlatan bazı fotoğraflar paylaştım.

Küre sayısı arttıkça işlerin zorlaşacağını düşündüm ve bu karışıklığın önüne geçmem gerektiğini fark ettim. Yeni modeli kusursuz üretebilmek için projeyi bu haliyle devam ettirip karşılaşacağım yeni problemleri görmek istedim.

Başta belirtmiş olduğum gibi rakiplerimden çok daha ucuza üretmek istiyordum.  Bu isteğime çok büyük bir engel olan ve çözümünde zorlandığım bir diğer konu ise küreler hareket ederken içindeki adresli ledlerin voltajını ve datasını sorunsuz olarak aktarmaktı. Minimum fiyatı 45 dolar olan aktarıcı sorununu 1 dolardan ucuza mal ederek çalışmalarımı sürdürdüm ve 30 küreli ilk prototip yatağımın hemen arkasında test için hazırdı.

Yukarıdaki video biraz özensiz duruyor ancak bu video gibi sitemdeki çoğu içeriği eski dosyalarımdan derlemiş olduğum ve eski prototipi taşınırken dağıttığım için yeni video çekemedim.

Yukarıdaki videoda kullanılan programın çalışır haline ait bir videoyu paylaşarak Kinetik Kürelerin güncel durumunu anlatmak istiyorum.

 


Kinetik Küreler Yeni Durumu Hakkında

Diğer çalışmalarımın bana kattığı bilgilerle ve prototipten öğrenmiş olduğum sorunları göz önünde bulundurarak Kinetik Küreleri farklı bir şekilde tekrar ürettim.

Yeni yaptığım çalışmada prototip aşamasında karşıma çıkan kablolama, bilgisayar yazılımı, data iletimi ve kurulum gibi birçok sorunu ortadan kaldırdım.

Yeni çalışmamda ne gibi değişikliklerin olduğunu kıyaslarsam farkın daha net anlaşılacağını düşünüyorum.

Eski çalışmamda 30 tane küre için büyük bir kontrol kartı kullanılıyordu ve tüm kürelerden kontrol kartına kablo çekilmesi gerekiyordu. Bunun haricinde kürelerin içinde bulunan ledlerin birbirlerine bağlı olması inanılmaz bir kablo yığının ortaya çıkmasına sebep oluyordu.

Yeni sistemde ise her bir kürenin kendine ait kontrol kartı var ve bu kart, küre kontrolünün (aşağı-yukarı) yanında ledlerin birbirleriyle olan haberleşemlerini de sağlıyor. Standartlara uygun ethernet kablosuyla kartları birbirine bağladıktan sonra data iletimi, led kontrolü, motor kontrolü ve gerekli voltajlar ufak bir ara birim kartı ile sağlanıyor. Yeni çalışmamda sınır olmaksızın küre sayısı basitçe arttırılabiliyor. 

Yeni bilgisayar yazılımına gelecek olursak yazılımı animasyon oluşturma ve oynatma olarak iki bölüme ayırdım; animasyon oluşturma programından yapılan çıktı, oynatma programına yükleniyor ve oynatma programı seçilen saat aralığında kürelerin çalıştırarak seçilen animasyonları oynatıyor.

Yeni çalışmanın testini 30 tane kart ile gerçekleştirdim ve bu da 30 tane mikroişlemcinin birbirleriyle haberleşmesi anlamına geliyor. Bunu yüzlerce kart ile yapacağım için çok heyecanlıyım.

Projeye ait güncel video ve fotoğrafları kurulumun ardından yükleyeceğim.

 

 

İSBALON Açık Hava Otopark Uygulaması


İsbalon Nedir?

İsbalon; alışveriş merkezleri, terminaller, hastaneler, havaalanları ve iş merkezleri gibi açık otoparka ihtiyaç duyulan alanlarda, araç sahiplerinin yer bulurken harcadıkları zaman ve yakıttan tasarruf etmeleri için tasarlanmış bir uyarı sistemidir.

İsbalon Nasıl Çalışır?

Açık otoparklarda boş alanları göstermek için geliştirilen İsbalon, araç geldiğinde alçalarak alanın dolu olduğunu, araç çıktığında ise yükselerek alanın boş olduğunu gösterir. Araç sahiplerinin yer bulmasını önemli ölçüde kolaylaştırır. İsbalon aynı zamanda havanın kararmasının ardından aşağıdayken kırmızı, yukarıdayken ise yeşil rengi alarak park alanının durumunun uzaktan daha rahat anlaşılmasını sağlar.

Yagi, Dipol ve Vertical Anten Çalışmalarım

Amatör Telsizcilik denildiğinde aklıma ilk gelenlerden biri de kendi antenlerini, cihazlarını ve ihtiyaç duyduğu ara birimleri üretebilmektir.

Hakkımda yazısında bahsettiğim ve lisansımı almadan önce yapmaya başladığım şu anda kullanmaya devam ettiğim bazı anten çalışmalarımı aşağıda paylaştım.


Dual Band Yagi 2m/70cm 4+5 Elemanlı AntenDual Band Dikey Anten ÇalışmalarıDipol Anten Çalışmalarım


Maket Akıllı Ev & Telefon Uygulaması


Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev sistemleri evinizde veya iş yerinizde güvenliği sağlamanın, konforu yaşamanın ve enerji veriminden faydalanmanın en akıllı ve en pratik yoludur. Aklınıza gelebilecek tüm cihazlar tek bir platform üzerinden birbirleriyle etkileşimli çalışarak hayatınıza değer katıp evinizdeki yaşam kalitesini yükseltir.

Yeni nesil akıllı ev sistemleri, evinizin güvenlik ve emniyetini sürekli takip ederek uyarı sistemleri ile güvenceye alır. Yangın, su baskını, gaz kaçağı gibi birçok konuda size akıllı çözümler sunar. Daha fazla güvenliğin yanı sıra, evinizdeki tüm aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemlerini uzaktan yönetmenizi sağlayıp perde, panjur, tv vb. multimedya araçları gibi elektrikle çalışan tüm cihazların kontrolünü size sunar. Üstelik, dilediğiniz rapor ve uyarıları size göndererek gereksiz enerji harcamanızın önüne geçer ve enerji tasarrufu sağlar.

Tüm bu yüksek güvenlik ve konfor hizmetlerinin kontrolünü, internet ve bluetooth erişiminizin olduğu her yerden cep telefonu, tablet veya bilgisayarınız aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Bu sayede siz evinizden uzaktayken de gözünüz arkada kalmaz.

Akıllı Evin Teknik Özellikleri

 • IP Kamera
 • Akıllı Dış Kapı
 • Gyro Güvenlik
 • Akıllı Otopark
 • Enerji Tasarruf Modu
 • Alkış Modu
 • Kulübe Kontrol
 • Yangın ve Sıcaklık Kontrol

Omurga Eğitmeni


Omurga Eğitmeni Nedir?

Omurga Eğitmeni, kamburluk ve skolyoz tedavisi gören hastalar için geliştirilmiş bir uyarı sistemidir.  Alıcı ve verici olarak iki kısımdan oluşan Omurga Eğitmeni, verici modülün bele takılmasıyla aktif duruma geçer. Belinizi, doktorunuzun uygun görmediği açıya getirdiğinizde alıcı modül sizi dik durmanız doğrultusunda görsel ve işitsel olarak uyarır.

Omurga Eğitmeni 2 Hakkında

Omurga Eğitmeni 2, alıcı modülün yerini telefonun almış olduğu gelişmiş bir uyarı sistemidir. Bele takılan verici, modül belden almış olduğu verileri telefon yazılımıyla paylaşır. Telefon yazılımı sayesinde kullanıcı uyarıyı titreşim veya sesli olarak alabilir. Omurga Eğitmeni 2'nin üretilmesinin asıl amacı hasta hakkında saatlik, haftalık, aylık ve yıllık veri tutmaktır. Bu verileri aynı zamanda doktor ile paylaşarak hastanın takibini yapmak ve durumu hakkında geniş bilgi sahibi olarak tedavi süresini kısaltmaktır.

Telefon uygulamasını geliştirmeye devam ediyorum, yeni telefon uygulamasının bitmesinin ardından ilgili içeriği güncelleyeceğim.

Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi


Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi Nedir?

Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi, orman yangınlarına erken müdahale edebilmek için tasarlanmış, yenilenebilir enerji kullanarak çalışmasını bağımsız sürdüren ve tasarımı sayesinde sıcak ülkelere göç edemeyen kuşlar için yuva işlevi gören doğa dostu bir yangın bildirme sistemidir.

Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi Nasıl Çalışır ?

Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi, yangın merkezlerine anlık olarak kuş evlerinin konum bilgisini ve çevresinde bulunan metan, hidrojen sülfür, karbonmonoksit, oksijen seviyelerini gönderir. Bu verileri sürekli olarak kontrol eden merkez yazılım, yangın durumunda program üzerinden yetkiliye gaz içeriği ve konumu hakkında bilgi verir. Bu bilgilerden yararlanarak ilgili konuma yangın söndürme helikopteri gönderilir ve yangın söndürülür. Kuş Evi Yangın Bildirme Sistemi, 2 kilometre yayın yapabildiğinden ormanda bulunan tüm kuş evleri hem merkezle hem de birbirbiriyle haberleşir. Böylece 2 kilometre aralıkla kuş evleri ormana yerleştirilerek orman yangınının oluşturacağı çevre sorunlarının önüne büyük ölçüde geçilir.

İnteraktif Gözler


İnteraktif Gözler Nedir?

Projeksiyon ile mağazanın camına İnteraktif Gözler yansıtılır, sürükle bırak metodu ile istenilen yerlere yerleştirilir. Önünden geçen müşterileri takip ederek müşterilerin dikkatini çeker ve müşterinin, yazılımın kurulu olduğu firmayı hatırlamasını sağlar. Hakkımda yazısında da belirtmiş olduğum gibi yurt dışında bulunan beğendiğim projeleri çok daha düşük maliyetle Türkiye'de üretmeye özen gösteriyorum. İnteraktif Gözler, bilgisayar yazılımı ve animasyonuyla yapılmış olup arşivimde yer almaktadır.

Market Stok Takip Programı


Program Özellikleri

 • Ürünlerin Stok Durumu
 • Veresiye Listesi
 • Stok Hareketleri Raporu
 • Kolayca Ürün Bulma/Düzenleme
 • Günlük Stok Listesi
 • Az Kalanları Görüntüleme
 • Günlük, Aylık ve Yıllık Ciro Takip

Market Stok Takip Programı, bakkal dükkanını markete çevirmek isteyen bir işletmenin isteğine ve ihtiyaçlarına karşılık vermek için yapmış olduğum barkod okuyucu destekli bir bilgisayar programıdır. Bilgisayarla arası fazla olmayan işletme sahipleri için tasarlanmış arayüz, şu anda 14 işletme tarafından kullanılıyor. Basitliğinin bozulmaması adına iyileştirmeleri front-end bazlı yapmamaya özen gösteriyorum.

Diş Klinik Hasta Takip Programı


Program Özellikleri

 • Randevu Yönetimi
 • Gelir/Gider Takibi
 • Anamnez
 • Uzak Sunucu Yedeklemesi
 • Detaylı Hasta Kayıt Ekranı
 • Detaylı Hasta Arama
 • Tedavi Planı Oluşturma
 • Diş Yorumlama

Kullanmış olduğu Diş Klinik Hasta Takip Programı'nın zorluğundan şikayet eden ve tek ihtiyacı basit kayıt tutmak olan diş kliniğinin isteklerine karşılık vermek için yaptığım basit bir hasta takip programı.