Sercan Bayıklı

4 Cihaz – 8 Anten RF Seçici


4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Hakkında

RF (radyo frekansı) haberleşmesinde farklı bantlara göre farklı antenler kullanılır. Tek bir cihazın birden farklı türden antene ihtiyacı olabilir, RF haberleşmesi ile ilgilenen kişiler tek bir cihazla birçok farklı frekansta çalışma yapabildikleri için çalışmış oldukları frekansa uygun antene ihtiyaç duyarlar.

RF haberleşmesinde güç (watt) uzak mesafe görüşmeleri için çok önemlidir. Bu sebeple aradaki kaybı önlemek amacıyla cihaz ve anten arasındaki bağlantı için özdirenci düşük, kaliteli kablolar (gümüş veya gümüş ve bakır alaşımlı kablolar) kullanılır.

Kablo maliyetini minimuma indirmek ve kullanımı kolaylaştırmak için 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi ürettim. Cihaza isminden de anlaşıldığı gibi 4 cihaz ve 8 anten bağlanabiliyor. Cihazın temel görevi tek bir cihazla birden çok anten kullanmak isteyenlerin ihtiyacını otomatik olarak karşılamak ve antenlerle cihaz arasına çekilecek olan birden çok kabloyu devreden çıkarıp kablo maliyetini minimuma indirmektir.

 

4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Nasıl Çalışır?

İlgili cihaz ve anten bağlantılarının yapılmasının ardından kendi bilgisayar programı üzerinden cihaz isimleri ve anten isimleri cihaza yüklenir. Cihazın açılmasının ardından dokunmatik ekrana görüntü gelir ve kullanıcıyı karşılayan ana menü üzerinden "Seçim Yap" sayfasına kullanıcı yönlendirilir. Kullanılmak istenilen cihaz ve anten seçimi yapılır. Seçimin kullanıcı tarafından onaylanmasının ardından cihaz kontaklamayı gerçekleştirir.

Geçiş Nasıl Sağlanır?

Cihaz ve anten arasındaki geçiş yüksek yüklerde (1-5 kw) olabileceği için tam performansı sağlamak, kayıpların ve RF atlamalarının önüne geçmek amacıyla 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi klasik yöntemlerin (röle, transistör vb.) dışında kontaklama yapacak şekilde ürettim. Ürünün çalışma şekli değerlendirilirken cihaz üzerinden geçen yükün elektrik değil RF akımı olduğu unutulmamalıdır.

İSBALON Açık Hava Otopark Uygulaması


İsbalon Nedir?

İsbalon; alışveriş merkezleri, terminaller, hastaneler, havaalanları ve iş merkezleri gibi açık otoparka ihtiyaç duyulan alanlarda, araç sahiplerinin yer bulurken harcadıkları zaman ve yakıttan tasarruf etmeleri için tasarlanmış bir uyarı sistemidir.

İsbalon Nasıl Çalışır?

Açık otoparklarda boş alanları göstermek için geliştirilen İsbalon, araç geldiğinde alçalarak alanın dolu olduğunu, araç çıktığında ise yükselerek alanın boş olduğunu gösterir. Araç sahiplerinin yer bulmasını önemli ölçüde kolaylaştırır. İsbalon aynı zamanda havanın kararmasının ardından aşağıdayken kırmızı, yukarıdayken ise yeşil rengi alarak park alanının durumunun uzaktan daha rahat anlaşılmasını sağlar.

Yagi, Dipol ve Vertical Anten Çalışmalarım

Amatör Telsizcilik denildiğinde aklıma ilk gelenlerden biri de kendi antenlerini, cihazlarını ve ihtiyaç duyduğu ara birimleri üretebilmektir.

Hakkımda yazısında bahsettiğim ve lisansımı almadan önce yapmaya başladığım şu anda kullanmaya devam ettiğim bazı anten çalışmalarımı aşağıda paylaştım.


Dual Band Yagi 2m/70cm 4+5 Elemanlı AntenDual Band Dikey Anten ÇalışmalarıDipol Anten Çalışmalarım


Maket Akıllı Ev & Telefon Uygulaması


Akıllı Ev Nedir?

Akıllı ev sistemleri evinizde veya iş yerinizde güvenliği sağlamanın, konforu yaşamanın ve enerji veriminden faydalanmanın en akıllı ve en pratik yoludur. Aklınıza gelebilecek tüm cihazlar tek bir platform üzerinden birbirleriyle etkileşimli çalışarak hayatınıza değer katıp evinizdeki yaşam kalitesini yükseltir.

Yeni nesil akıllı ev sistemleri, evinizin güvenlik ve emniyetini sürekli takip ederek uyarı sistemleri ile güvenceye alır. Yangın, su baskını, gaz kaçağı gibi birçok konuda size akıllı çözümler sunar. Daha fazla güvenliğin yanı sıra, evinizdeki tüm aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemlerini uzaktan yönetmenizi sağlayıp perde, panjur, tv vb. multimedya araçları gibi elektrikle çalışan tüm cihazların kontrolünü size sunar. Üstelik, dilediğiniz rapor ve uyarıları size göndererek gereksiz enerji harcamanızın önüne geçer ve enerji tasarrufu sağlar.

Tüm bu yüksek güvenlik ve konfor hizmetlerinin kontrolünü, internet ve bluetooth erişiminizin olduğu her yerden cep telefonu, tablet veya bilgisayarınız aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Bu sayede siz evinizden uzaktayken de gözünüz arkada kalmaz.

Akıllı Evin Teknik Özellikleri

 • IP Kamera
 • Akıllı Dış Kapı
 • Gyro Güvenlik
 • Akıllı Otopark
 • Enerji Tasarruf Modu
 • Alkış Modu
 • Kulübe Kontrol
 • Yangın ve Sıcaklık Kontrol

Omurga Eğitmeni


Omurga Eğitmeni Nedir?

Omurga Eğitmeni, kamburluk ve skolyoz tedavisi gören hastalar için geliştirilmiş bir uyarı sistemidir.  Alıcı ve verici olarak iki kısımdan oluşan Omurga Eğitmeni, verici modülün bele takılmasıyla aktif duruma geçer. Belinizi, doktorunuzun uygun görmediği açıya getirdiğinizde alıcı modül sizi dik durmanız doğrultusunda görsel ve işitsel olarak uyarır.

Omurga Eğitmeni 2 Hakkında

Omurga Eğitmeni 2, alıcı modülün yerini telefonun almış olduğu gelişmiş bir uyarı sistemidir. Bele takılan verici, modül belden almış olduğu verileri telefon yazılımıyla paylaşır. Telefon yazılımı sayesinde kullanıcı uyarıyı titreşim veya sesli olarak alabilir. Omurga Eğitmeni 2'nin üretilmesinin asıl amacı hasta hakkında saatlik, haftalık, aylık ve yıllık veri tutmaktır. Bu verileri aynı zamanda doktor ile paylaşarak hastanın takibini yapmak ve durumu hakkında geniş bilgi sahibi olarak tedavi süresini kısaltmaktır.

Telefon uygulamasını geliştirmeye devam ediyorum, yeni telefon uygulamasının bitmesinin ardından ilgili içeriği güncelleyeceğim.

İnteraktif Gözler


İnteraktif Gözler Nedir?

Projeksiyon ile mağazanın camına İnteraktif Gözler yansıtılır, sürükle bırak metodu ile istenilen yerlere yerleştirilir. Önünden geçen müşterileri takip ederek müşterilerin dikkatini çeker ve müşterinin, yazılımın kurulu olduğu firmayı hatırlamasını sağlar. Hakkımda yazısında da belirtmiş olduğum gibi yurt dışında bulunan beğendiğim projeleri çok daha düşük maliyetle Türkiye'de üretmeye özen gösteriyorum. İnteraktif Gözler, bilgisayar yazılımı ve animasyonuyla yapılmış olup arşivimde yer almaktadır.

Market Stok Takip Programı


Program Özellikleri

 • Ürünlerin Stok Durumu
 • Veresiye Listesi
 • Stok Hareketleri Raporu
 • Kolayca Ürün Bulma/Düzenleme
 • Günlük Stok Listesi
 • Az Kalanları Görüntüleme
 • Günlük, Aylık ve Yıllık Ciro Takip

Market Stok Takip Programı, bakkal dükkanını markete çevirmek isteyen bir işletmenin isteğine ve ihtiyaçlarına karşılık vermek için yapmış olduğum barkod okuyucu destekli bir bilgisayar programıdır. Bilgisayarla arası fazla olmayan işletme sahipleri için tasarlanmış arayüz, şu anda 14 işletme tarafından kullanılıyor. Basitliğinin bozulmaması adına iyileştirmeleri front-end bazlı yapmamaya özen gösteriyorum.

Diş Klinik Hasta Takip Programı


Program Özellikleri

 • Randevu Yönetimi
 • Gelir/Gider Takibi
 • Anamnez
 • Uzak Sunucu Yedeklemesi
 • Detaylı Hasta Kayıt Ekranı
 • Detaylı Hasta Arama
 • Tedavi Planı Oluşturma
 • Diş Yorumlama

Kullanmış olduğu Diş Klinik Hasta Takip Programı'nın zorluğundan şikayet eden ve tek ihtiyacı basit kayıt tutmak olan diş kliniğinin isteklerine karşılık vermek için yaptığım basit bir hasta takip programı.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish