Sercan Bayıklı

Kinetik Küreler

Kinetik Küreler Nedir?

Kinetik Küreler uçlarına bağlı objelerin motorlar vasıtasıyla belirli bir koreografi oluşturacak şekilde hareket etmesiyle oluşturulan ve özel bir yazılım vasıtasıyla kontrol edilen bir sistemdir.

Bu yazımda yukarıdaki videoyu izlemem ve etkilenmem sonucu başlayan Kinetik Küreler çalışmalarımın nasıl şekillendiğini anlatacağım.

Kinetik Küreleri yapma amaçlarımdan bir tanesi rakip firmalardan çok daha ucuza üretmek ve satışını yapmaktı. Bunu da çalışmalarım sonucunda başardım ve yurt dışında bulunan firmalardan yaklaşık 10 kat daha ucuza üretip satışını yapmaya hazır hale getirdim. Nasıl sorusunun cevabı ise fiyatta çok önemli bir rolü olan motor seçimiydi.

2016 yılında başladığım Kinetik Kürelerin ilk tasarımında  yaptığım kart ve mikroişlemciler (PIC16F877A) bir hayli büyüktü. Tek kart üzerinden 30 adet motoru bilgisayar programıyla sorunsuz kontrol edebiliyordum. Ne yazık ki uygulaması, tüm motorlardan ayrı ayrı kontrol kartına kablo çekilmesi gerekiği için karmaşık ve zordu.

Bilgisayar yazılımına gelecek olursak; döngüler konusundaki bilgi eksikliğim nedeniyle sayfa başına yaklaşık 1000 satır kod yazmıştım ve maksimum 15 adet farklı animasyon oluşturabiliyordum. 15 adet farklı animasyon demek 2016 yılında benim için 15 farklı sayfa demekti. Animasyon oynatma sayfası hariç diğerleri 1. sayfanın klonuydu ve makro kullanmama rağmen sayfaları oluşturmam günlerimi almıştı. Aşağıda karışıklığı ve sistemi anlatan bazı fotoğraflar paylaştım.

Küre sayısı arttıkça işlerin zorlaşacağını düşündüm ve bu karışıklığın önüne geçmem gerektiğini fark ettim. Yeni modeli kusursuz üretebilmek için projeyi bu haliyle devam ettirip karşılaşacağım yeni problemleri görmek istedim.

Başta belirtmiş olduğum gibi rakiplerimden çok daha ucuza üretmek istiyordum.  Bu isteğime çok büyük bir engel olan ve çözümünde zorlandığım bir diğer konu ise küreler hareket ederken içindeki adresli ledlerin voltajını ve datasını sorunsuz olarak aktarmaktı. Minimum fiyatı 45 dolar olan aktarıcı sorununu 1 dolardan ucuza mal ederek çalışmalarımı sürdürdüm ve 30 küreli ilk prototip yatağımın hemen arkasında test için hazırdı.

Yukarıdaki video biraz özensiz duruyor ancak bu video gibi sitemdeki çoğu içeriği eski dosyalarımdan derlemiş olduğum ve eski prototipi taşınırken dağıttığım için yeni video çekemedim.

Yukarıdaki videoda kullanılan programın çalışır haline ait bir videoyu paylaşarak Kinetik Kürelerin güncel durumunu anlatmak istiyorum.

 


Kinetik Küreler Yeni Durumu Hakkında

Diğer çalışmalarımın bana kattığı bilgilerle ve prototipten öğrenmiş olduğum sorunları göz önünde bulundurarak Kinetik Küreleri farklı bir şekilde tekrar ürettim.

Yeni yaptığım çalışmada prototip aşamasında karşıma çıkan kablolama, bilgisayar yazılımı, data iletimi ve kurulum gibi birçok sorunu ortadan kaldırdım.

Yeni çalışmamda ne gibi değişikliklerin olduğunu kıyaslarsam farkın daha net anlaşılacağını düşünüyorum.

Eski çalışmamda 30 tane küre için büyük bir kontrol kartı kullanılıyordu ve tüm kürelerden kontrol kartına kablo çekilmesi gerekiyordu. Bunun haricinde kürelerin içinde bulunan ledlerin birbirlerine bağlı olması inanılmaz bir kablo yığının ortaya çıkmasına sebep oluyordu.

Yeni sistemde ise her bir kürenin kendine ait kontrol kartı var ve bu kart, küre kontrolünün (aşağı-yukarı) yanında ledlerin birbirleriyle olan haberleşemlerini de sağlıyor. Standartlara uygun ethernet kablosuyla kartları birbirine bağladıktan sonra data iletimi, led kontrolü, motor kontrolü ve gerekli voltajlar ufak bir ara birim kartı ile sağlanıyor. Yeni çalışmamda sınır olmaksızın küre sayısı basitçe arttırılabiliyor. 

Yeni bilgisayar yazılımına gelecek olursak yazılımı animasyon oluşturma ve oynatma olarak iki bölüme ayırdım; animasyon oluşturma programından yapılan çıktı, oynatma programına yükleniyor ve oynatma programı seçilen saat aralığında kürelerin çalıştırarak seçilen animasyonları oynatıyor.

Yeni çalışmanın testini 30 tane kart ile gerçekleştirdim ve bu da 30 tane mikroişlemcinin birbirleriyle haberleşmesi anlamına geliyor. Bunu yüzlerce kart ile yapacağım için çok heyecanlıyım.

Projeye ait güncel video ve fotoğrafları kurulumun ardından yükleyeceğim.