Sercan Bayıklı

Hakkımda

10 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdum. Elektronikle çok küçük yaşta babamın çalışmaları sayesinde tanıştım. Bu alana olan ilgim 2006 yılında doğum günümde babamın almış olduğu “Electronics Brain Box” eğitim seti ile farklı bir boyut kazandı. Kısa sürede elektroniğin çok esnek olduğunu ve bu alanda birçok çalışma yapabileceğimi fark ettim. Eğitim seti dışında basit çalışmalar yaparak kendimi daha fazla geliştirdim. Google üzerinden yaptığım ve bugün çok net hatırladığım “program yapma programı” araması beni yazılım dünyasıyla tanıştırdı.

C++ ve C Sharp dilleri ile başlayan yazılım hayatım, yaptığım konsol uygulamalarının görselliğinin hoşuma gitmemesi ve örnekler ararken form uygulamalarının sık sık karşıma çıkmasıyla gelişti ve Visual Basic dili ile tanıştım. Artık form uygulamaları geliştirebiliyor olmak aldığım keyfi iki katına çıkardı. Yazılımla başlayan maceram ihtiyaçlarım doğrultusunda şekillendi veritabanları (MySQL, Access) optimizasyon konularında tecrübe edindim. Otomasyon sistemlerine olan yakın ilgim zaman içinde beni mikroişlemci programlamaya yöneltti. PIC C ve PIC16F628A ile başlayan mikroişlemci çalışmalarım daha ufak üretme isteğimle Assembly ve PIC12F675 kullanmama yol açtı. Farklı işlemcilerle tanışmam ve onların yapabildiklerini öğrenmem beni farklı çalışmalar yapmaya sürükledi. Sürecin şekillenmesinin ardından çok sevdiğim masaüstü yazılımlarıyla elektronik kartlarımın haberleşebileceğini öğrendim. Seri port üzerinden kablolu olarak başladığım seri haberleşme çalışmalarıma RF kablosuz sistemleri kullanarak devam ettim. Otomasyon, akıllı ev sistemleri, görüntü işleme (OpenCV), sesle kontrol ve IoT (Nesnelerin İnterneti) üzerine olan çalışmalarımın bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Artık hayal gücümle sınırlı olduğumu fark ettim.

Led yakarak başlayan maceramda hızla ilerleyen çalışmalarım beni iyice kendi içine çekti. Hobim olan çalışmalarıma hız kesmeden devam ederken daha büyük projeler yapma arzuma engel olamadım. Finansımı kendim sağlamak istediğim için web tabanlı yazılım üretmek konusunda kendimi geliştirmek istedim. Php ve Css dilleriyle ilgilenmeye başladığımda hazır site oluşturan sistemlerin hızla ilerlediğini ve benim kısa sürede öğrenip yapabileceklerimden daha kaliteli işler çıkarabildiklerini fark ettim. Masaüstü yazılımlarından öğrenmiş olduğum veritabanı konusundaki tecrübemin sağladığı kolaylığın farkında olmama rağmen Php ve Css dillerini temel seviyede öğrenip rafa kaldırdım. Bunun en önemli sebebi; zaman kaybetmeden sermaye oluşturup çalışmalarıma devam etme isteğimdi. Yakın çevremden başlayarak ihtiyacı olanlara WordPress ve Joomla tabanlı siteler kurmaya başladım. Kısa süre içinde konuya olan ilgimle beraber hızlandım ve referanslarım sayesinde dışarıya siteler yapmaya başladım.

Daha fazlasına ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için süresi biten veya bitmekte olan siteleri zor olsa da buldum ve uygun teklifler sunarak onları geri kazandırdım. Projem için gerekli olan finans doğrultusunda birçok kişisel ve e-ticaret sitesi oluşturup yapmış olduğum sitelere teknik, reklam vb. konularda destek sağladım. Web sitelerinin yanı sıra bana ulaşan üniversite öğrencilerinin bitirme projelerini yaptım veya yapmalarına yardım ettim. Hayal gücümün ürünü olan birçok farklı projeyi sıfırdan başlayarak simülasyon (Proteus ISIS) ortamında test ettim. Olumlu sonuç aldığımda breadboard (devre tahtası) üzerine kurarak canlı testlerini yaptım ve baskılı devresini (Proteus ISIS, DIPTRACE) oluşturdum. Dizgilerinin de bitmesinin ardından ürün haline gelmesi için paketledim ve görüntünün önemli olduğunu düşündüğüm için grafik çalışmalar (Adobe Photoshop, Adobe Illustrator) yaparak dijital baskı ile kutularımı kapladım.

Birçok yeni teknolojiyi aktif olarak kullanarak ve yakından takip ederek sahadaki ihtiyaçlara karşılık veren projeler üretiyor ve satışını yapmaya devam ediyorum. Çalışmalarım arasında olan video mapping (Adobe After Effect) ve interaktif reklam uygulamaları da benim için çok değerli. Satışı yapılacak ürünlerin pazara geliştirme kartlarıyla çıkmasını desteklemiyorum. Fakat geliştirme sürecinde zaman tasarrufu ve kolaylık açısından Raspberry (OpenCV ağırlıklı projeler ve IoT projeleri), Arduino ve Discovery kartlarını sık sık kullandım.

Kablosuz data haberleşme teknolojileri her zaman ilgimi çekti ve bu konuda bir çok çalışmam oldu. Bu sürecin ses haberleşmesine dönüşmesinde aile dostumuz Özdemir Argun (Nestle Türkiye Mali İşler Müdürü) benim için büyük rol oynadı ve beni amatör telsizcilikle tanıştırdı. Bu konuyla ilgili babamın askerde muhabereci olarak görev yapmasından ve daha sonra halk bandı (CB) telsiz kullanmış olmasından kaynaklı ilgim ve az da olsa ön bilgim vardı. Bu yönde araştırmalara başlamam uzun sürmedi ve cihazım olmamasına rağmen kendi antenlerimi üretmeye başladım. Yılda iki kez gerçekleşen amatör telsizcilik sınavından yakın tarihli olana girdim ve başarılı olarak A sınıfı telsiz lisansı almaya hak kazandım. Çağrı işaretimin de (TA2NSB) gelmesiyle el cihazı alarak Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Kadıköy Şubesi’nin (TRAC Kadıköy Şubesi) Kayışdağı’nda bulunan aktarıcısı üzerinden dinlemeye, daha sonra konuşmaya ve kendimi diğer amatörlere tanıtmaya başladım.

Şu anda birden çok frekans bandında mobil cihazlarım vasıtasıyla yurt içi ve yurt dışında bulunan diğer radyo amatörleri ile görüşüyorum. Benim için önemli bir hobi olan radyo amatörlüğü konusunda daha fazla bilgi edinmek ve bilgilerimi paylaşmak için her cumartesi TRAC Kadıköy Şubesini ziyaret ediyorum. 414 nolu üyesi olduğum TRAC derneği 1962 yılında kurulmuş olup değerli çalışmalara imza atan ve atmaya devam eden bir dernektir. TRAC 1965’ten beri IARU (International Amateur Radio Union) üyesi olan Türkiye’nin en büyük amatör telsizcilik derneğinin üyesi olduğum için son derece mutluyum.

Hobilerim arasında yüzme, masa tenisi, bisiklet, radyo amatörlüğü, paintball oynamak ve 8 yıl boyunca profesyonel olarak BJK ve ITU gibi çeşitli takımların alt yapısında sürdürmüş olduğum basketbol yer alıyor. Hayatımın monotonlaşmasını önleyen ve bana yardımlaşmayı, sorumluluk almayı ve hayattan zevk almamı sağlayan basketbola ne kadar teşekkür etsem azdır.

Farklı platformlar (mobil, masaüstü vb.) için yazılımlar geliştirmeye, yenilerini üretmeye, yurt dışındaki çalışmaları ülkemize getirmeye ve yüksek katma değerli projeler üretmeye devam ediyorum. Paylaşmayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi/öğretmeyi sevdiğim için farklı konularda (ar-ge, yazılım, elektronik, Adobe ürünleri vb.) benden yardım isteyen insanları geri çevirmemeye gayret ediyorum.

Yazılım güvenliği, kodlama standartları, optimizasyon ve kodlama düzeni konularında takıntılıyım. Sadece elektronik veya yazılımsal projeler üretmektense her alanda projeler geliştirmeyi tercih ediyorum. Daha büyük projeler üretmek ve pazarda bir çok alanda yer almak istiyorum.

Umarım tüm isteklerim hayalini kurmuş olduğum şekliyle gerçekleşir.

Neler Yapıyorum?

Ar & Ge / Ürün Geliştirme

Ar & Ge / Ürün Geliştirme

İhtiyaç doğrultusunda 3. kişiye bağımlı olmadan fikir ve ürünler üretiyorum.

Mikroişlemci Yazılımları

Mikroişlemci Yazılımları

Yapmak istediğim işlem hızına ve türüne göre uygun işlemcileri programlıyorum.

Masaüstü, Mobil & Web Yazımları

Masaüstü, Mobil & Web Yazımları

Çoğunlukla IoT ve otomasyon sistemleri yönetimi için arayüz yazılımlarını yazıyorum.

Elektronik Kart ve Tasarımı

Elektronik Kart ve Tasarımı

Simülasyon ve breadboard testlerinden başarılı çıkan projeleri ürün haline getirmek için istediğim boyutta çoğunlukla tek katmanlı elektronik kartların mimarisini oluşturuyorum.

Görüntü İşleme

Görüntü İşleme

OpenCV ve Raspberry kullanarak görüntü işliyorum ve interaktif uygulamara imza atıyorum.

DBMS (MySQL, Access)

DBMS (MySQL, Access)

Verilere aynı anda erişme ve düzenlenme ihtiyacı duyduğumda veritabanlarını kullanıyorum.

Back-End / Front-End

Back-End / Front-End

Sıfırdan üretme isteğim doğrultusunda her alanda aktif olarak yazılım geliştiriyorum.

Grafik / Video Tasarım

Grafik / Video Tasarım

Genellikle projelerimin/ürünlerimin tanıtımları ve tasarımları için çeşitli programlar (photoshop, illustrator, camtasia, after effect vb.) üzerinden yeni grafik ve video tasarımları üretiyorum.

Bazı Görüşler

Bazı İstatistikler

Yapılan Yazılımlar

180+

AR-GE

900+

Kazanılan Ödüller

21

Tüketilen Kahve

2,300+