Sercan Bayıklı

4 Cihaz – 8 Anten RF Seçici


4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Hakkında

RF (radyo frekansı) haberleşmesinde farklı bantlara göre farklı antenler kullanılır. Tek bir cihazın birden farklı türden antene ihtiyacı olabilir, RF haberleşmesi ile ilgilenen kişiler tek bir cihazla birçok farklı frekansta çalışma yapabildikleri için çalışmış oldukları frekansa uygun antene ihtiyaç duyarlar.

RF haberleşmesinde güç (watt) uzak mesafe görüşmeleri için çok önemlidir. Bu sebeple aradaki kaybı önlemek amacıyla cihaz ve anten arasındaki bağlantı için özdirenci düşük, kaliteli kablolar (gümüş veya gümüş ve bakır alaşımlı kablolar) kullanılır.

Kablo maliyetini minimuma indirmek ve kullanımı kolaylaştırmak için 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi ürettim. Cihaza isminden de anlaşıldığı gibi 4 cihaz ve 8 anten bağlanabiliyor. Cihazın temel görevi tek bir cihazla birden çok anten kullanmak isteyenlerin ihtiyacını otomatik olarak karşılamak ve antenlerle cihaz arasına çekilecek olan birden çok kabloyu devreden çıkarıp kablo maliyetini minimuma indirmektir.

 

4 Cihaz - 8 Anten RF Seçici Nasıl Çalışır?

İlgili cihaz ve anten bağlantılarının yapılmasının ardından kendi bilgisayar programı üzerinden cihaz isimleri ve anten isimleri cihaza yüklenir. Cihazın açılmasının ardından dokunmatik ekrana görüntü gelir ve kullanıcıyı karşılayan ana menü üzerinden "Seçim Yap" sayfasına kullanıcı yönlendirilir. Kullanılmak istenilen cihaz ve anten seçimi yapılır. Seçimin kullanıcı tarafından onaylanmasının ardından cihaz kontaklamayı gerçekleştirir.

Geçiş Nasıl Sağlanır?

Cihaz ve anten arasındaki geçiş yüksek yüklerde (1-5 kw) olabileceği için tam performansı sağlamak, kayıpların ve RF atlamalarının önüne geçmek amacıyla 4 Cihaz - 8 Anten RF Seçiciyi klasik yöntemlerin (röle, transistör vb.) dışında kontaklama yapacak şekilde ürettim. Ürünün çalışma şekli değerlendirilirken cihaz üzerinden geçen yükün elektrik değil RF akımı olduğu unutulmamalıdır.